Víkendové rozprávanie na hrade Červený Kameň

Dátum: 
20. Jún 2015 - 14:00
Miesto konania: 
Hrad Červený Kameň
Informácie o podujatí: 

SNM-Múzeum Červený Kameň sa v tomto roku vracia k obľúbeným prednáškam odborných pracovníkov. V roku 2015 budú niesť názov Víkendové rozprávania na hrade Červený Kameň. Preto, ak patríte k tým návštevníkom, ktorým sa počas prehliadky expozícií v mysliach vynára množstvo otázok, nepremeškajte príležitosť navštíviť naše Víkendové rozprávanie, dňa 20. júna 2015 o 14.00 hod. v suteréne severnej bašty na nádvorí hradu.

Témou prvej prednášky z cyklu Víkendových rozprávaní na hrade Červený Kameň bude obdobie Druhej svetovej vojny. Na základe tejto tematiky bude rozprávanie priestorovo prepojené s aktuálnou výstavou Vojna sa skončila!, ktorá je situovaná v priestore suterénu severnej bašty na nádvorí hradu.
Zhrnúť dopady Druhej svetovej vojny na spoločnosť ako celok i jednotlivcov v niekoľkých vetách je nemožné. Ani Slovensko a región malých Karpát sa niektorým vojnovým a povojnovým zločinom nevyhli. Toto obdobie a najmä koniec vojny, predstavoval pre hrad Červený Kameň dôležitý medzník. Jeho pôvodní majitelia ktorí tu žili dlhé generácie, z hradu utiekli. Hrad bol niekoľkokrát vyrabovaný a poškodený.

Počas prednášky sa dozviete, aké postavenie zaujímal hrad počas Druhej svetovej vojny v kontexte s regiónom, ktorého bol súčasťou, kto boli poslední obyvatelia a majitelia hradu a okolnosti ich úteku krátko pred prechodom frontu i to, ako im boli odobraté ich majetky.

Vstupné: 1 €

Srdečne Vás pozývame.

Víkendové rozprávanie na hrade Červený Kameň