Predať rýchlo byt je čoraz ťažšie. Aká je budúcnosť obchodovania s nehnuteľnosťami?

11.10.22

Zdražovanie hypoték, ich zhoršujúca sa dostupnosť a rekordne vysoká inflácia. To sú faktory, pre ktoré môže byť stále ťažšie a najmä zdĺhavejšie predať nehnuteľnosť. Nie je náhoda, že práve v tomto období rastie predaj aj cez ibuying. Poznáte túto možnosť?

K doteraz známym spôsobom, ako predať alebo kúpiť nehnuteľnosť – cez realitnú kanceláriu, inzerát či cez developera, už dávnejšie pribudla možnosť obchodovať s nehnuteľnosťami cez ibuyerov. Až teraz sa však začína hlásiť o slovo v plnej sile.


Ibyuying

Ibuyer je okamžitý kupujúci. Táto definícia je krátka, ale zároveň výstižná. „Ide o model realitnej transakcie, pri ktorom sa nič zbytočne nepredlžuje, pretože ibuyer nehnuteľnosť rýchlo a jednoducho kúpi priamo od jej majiteľa a novým vlastníkom sa stáva on,“ vysvetľuje Mgr. Erik Baťalík, CEO REINS, First iBuyer in Slovakia, člen americkej komory realitných maklérov.

E. Baťalík priniesol tento spôsob obchodovania s realitami na Slovensko pred desiatimi rokmi z USA, kde študoval na Real Estate School v Miami. „Je to americký model obchodovania s nehnuteľnosťami, ktorý sa u nás veľmi rýchlo ujal. Svedčí o tom fakt, že sme v priebehu desiatich rokov okrem Slovenska otvorili ďalšie pobočky aj v Čechách a v Rakúsku.“

Špecifikom ibuyera, ktorým sa zásadne odlišuje od ostatných spôsobov obchodovania s nehnuteľnosťami, je jeho know-how postavené na dátach a technológiách.

Na trhoch, kde je ibuying rozvinutý, sa s nehnuteľnosťami obchoduje prioritne online, ľudia teda svoj byt predajú za pár minút z pohodlia obývačky a bez toho, aby sa stretli s obchodníkom. Dá sa to práve vďaka technológiám a dátam, ktorými ibuyingové spoločnosti disponujú, a vedia na diaľku nehnuteľnosť reálne oceniť aj zrealizovať všetky ostatné potrebné kroky,“ vysvetlil E. Baťalík.

Je to bezpečné?

V princípe ibuying funguje takto: chcete predať svoj byt alebo dom. Na webe ibuyera zadáte základné údaje o nehnuteľnosti, často stačí iba typ bytu a adresa. Pravdaže, nezáväzne.

V priebehu krátkeho času, ktorý sa dá rátať na hodiny, sa ozve ibuyer s cenovou ponukou. „Niekedy chce nehnuteľnosť aj vidieť, niekedy to ani nie je potrebné, pretože ak má dostatočné dáta, dokáže urobiť cenovú ponuku aj na diaľku na základe lokality a ďalších údajov o byte. Ibuyer kupuje nehnuteľnosť pre seba s tým, že ju celú zrenovuje a vráti na trh,“ vysvetľuje E. Baťalík z REINS.

Predávajúci sa tak vyhne niekoľko mesiacov trvajúcim obhliadkam, keď do svojho súkromia púšťa cudzích ľudí, rôznym zmenám ceny a podmienok predaja a rovnako tak nejasnostiam, kedy sa to všetko uzavrie a skončí a svoju nehnuteľnosť naozaj predá.

Na Slovensku trvá predaj bytu približne štyri mesiace. Pri ibuyerovi sa môže predaj uskutočniť so všetkými právnymi náležitosťami v priebehu pár dní. Predávajúci si pritom môže určiť termín, kedy chce nehnuteľnosť predať, a odsťahovať sa s ohľadom na svoje ďalšie bývanie alebo okolnosti. Za svoj byt teda dostane cenu čo najbližšiu trhovej a zároveň získava časovú flexibilitu, čo je podľa mňa na nezaplatenie,“ pokračuje First iBuyer in Slovakia vo vysvetľovaní spôsobu, ako funguje ibuying.

Cena za byt je zmluvne garantovaná a táto zmluva je zaevidovaná aj u notára formou zápisnice. Tým sú chránené obe strany, predávajúci aj kupujúci ibuyer, ktorý sa stáva novým majiteľom nehnuteľnosti.

Mgr. Erik Baťalík, CEO REINS, First iBuyer in Slovakia (aktívny člen americkej komory realitných maklérov, študoval na Real Estate School v Miami)
Mgr. Erik Baťalík, CEO REINS, First iBuyer in Slovakia (aktívny člen americkej komory realitných maklérov, študoval na Real Estate School v Miami)

Späť na trh

Nedostatok nových bytov spôsobuje, že byty z druhej ruky – staršie byty, ktoré prešli kompletnou rekonštrukciou – sú na realitnom trhu stále žiadané.

Ibuyer nehnuteľnosť kúpi, prerobí ju a zase predá. Pre pôvodného majiteľa je to výhodné v tom, že sa nemusí starať o stav bytu a dokonca ani o nábytok či zariadenie, ktoré v ňom necháva. Všetko vyrieši ibuyer. Pre kupujúceho bytu z druhej ruky, teda kompletne prerobeného pôvodného bytu, je zas výhodné to, že kupuje byt, ktorý je v stave porovnateľnom s novostavbou a môže sa rovno nasťahovať bez potreby riešiť rekonštrukciu. Aj pri vybavovaní hypotéky je zrekonštruovaný byt vždy ocenený vyššie než nehnuteľnosť, ktorá si vyžaduje obnovu,“ pokračuje E. Baťalík.

Na konci sú spokojní všetci, je to win : win situácia a to je práve dôvod, prečo má tento model realitných transakcií taký úspech.

Reč čísel

Všetko nasvedčuje tomu, že tento spôsob predaja a nákupu nehnuteľností čaká u nás veľká budúcnosť. Svedčia o tom aj plusové čísla spoločností, ktoré na realitnom trhu fungujú formou ibuyingu. Od roku 2018 sme viackrát za sebou zaznamenali viac ako stopercentný rast na Slovensku a úspech mali aj naše zahraničné pobočky,“ delí sa za všetkých o čísla E. Baťalík z REINS.

Za rýchlym tempom rastu však vidí nielen výhody tejto formy predaja/kúpy nehnuteľností, ale aj stále relatívne lacné hypotéky, kvalitu odborníkov v ibuyingu, technológie a dôveru, ktorú si za roky pôsobenia na trhu vybudovali.

Ceny nehnuteľností klesajú?

Teraz očakáva mierne „ochladenie“ trhu, ktoré súvisí so zdražovaním hypoték a s infláciou. Od roku 2019 ceny nehnuteľností prvý raz klesli. Majitelia sa boja ďalšieho znižovania cien, a preto chcú svoje byty a domy predať čo najskôr. Pomôcť v tom môžu aj ibuyingové spoločnosti.

Mierne „ochladenie“ trhu zároveň prinesie isté „prečistenie“ medzi realitnými kanceláriami. „Činnosť ostatných realitných kancelárií ibuyingové spoločnosti priamo neovplyvňuje, keďže pre ne je sprostredkovanie predaja len okrajovým businessom. Ovplyvňuje ich však celková nálada v spoločnosti a kvalita realitných služieb, s ktorou sa ľudia stretávajú. Myslím si, že zo zmien, ktoré teraz realitný trh čakajú, budú ťažiť tie realitné kancelárie, ktoré sa rovnako ako my rozhodli pre konštantnú kvalitu poskytovaných služieb a citlivé vnímanie klientových preferencií a potrieb,“ uzatvára prvý ibuyer na Slovensku.

Porovnanie: PREDAJ NEHNUTEĽNOSTI VO VLASTNEJ RÉŽII A CEZ iBUYING


Predávate samiVyužijete ibuying
Trvanie predajacca 4 mesiaceokamžitý kupec
Obhliadky nehnuteľnostinespočet (podľa počtu záujemcov)maximálne 1
Predajná cenastále sa mení podľa podmienok kupujúcich/záujemcovhneď jasná
Kedy dostanete peniaze?po mesiacoch obhliadok, uzatvárania zmluvy, schvaľovania hypotéky...okamžite
Termín sťahovaniaurčujú okolnostidohodnite si vlastný, ktorý vám vyhovuje
Nutné úpravy, opravy v bytepodľa dohody s kupujúcimžiadne, nemusíte nič opravovať, upratovať, vypratávať
Kto vybavuje všetky formálne a byrokratické záležitosti?majiteľ nehnuteľnosti, niekedy s pomocou makléraibuyer
0
BAportal.sk © 2010-2020 | Všetky práva vyhradené | All rights reserved | BAportal.sk