Využite dotáciu: Zateplenie striekanou penou sa dá robiť celoročne a ušetríte

4. novembra 2022

Aj bez toho, aby sme mali krištáľovú guľu, si dovolíme predikovať budúcnosť a tvrdiť, že nasledujúci rok sa roztrhne vrece so zatepľovaním domov.

Vychádzame z troch logických záverov. Po prvé, je to jedna z najefektívnejších ciest, ako šetriť energie. Po druhé, mnoho domov, ktoré sú zaizolované voľakedy populárnou vatou, potrebuje novú izoláciu, pretože po viac ako pätnástich rokoch je tento druh izolácie za hranicou životnosti a preto v podstate neplní svoju funkciu. No a do tretice hrá do karát našej predpovede aj silná finančná podpora na zlepšenie energetickej bilancie domov v rámci dotácie Nová zelená úsporám.

Šetrenie ešte tento rok

Úplne rozumieme, ak sa vám do zatepľovania doteraz púšťať veľmi nechcelo. Všetok ten neporiadok po majstroch, kopy materiálu, niekoľko dní diskomfortu pod vlastnou strechou a navyše hromada peňazí...

No možno ste nevedeli o tom, že zatepliť dom sa dá aj za jediný deň, pričom rodinný rozpočet vôbec nemusí vykrvácať. Naopak, ak vás tohtoročná zima zastihne v už zaizolovanom dome či byte, v porovnaní s inými zásadne ušetríte. A aj návratnosť investície sa výrazne skráti.

Penové prekvapenie

Ako nám potvrdil Lukáš Kmenta, country manažér HBS pre českú republiku a Slovensko – spoločnosti, ktorá v Čechách vyrába a do celého sveta vyváža veľmi populárnu múdru penu – ľudia sú priam šokovaní, keď zistia, že dom môžu mať dokonale zaizolovaný v priebehu pár hodín a v zásade bez neporiadku.

Izolovať nehnuteľnosť striekanou penou možno vďaka jej vlastnostiam celoročne bez ohľadu na počasie alebo ročné obdobie. Bežný rodinný dom sa dá zaizolovať za niekoľko hodín. Ráno sa začne a do večera môžete žiť v úplne novom prostredí,“ povedal L. Kmenta z HBS.

Rozdielne vlastnosti

Polystyrén z nášho trhu tento rok takmer zmizol. Vata (respektíve vlna), ktorá bola doteraz u nás najvyužívanejší materiál na zaizolovanie domu, je na ústupe a postupne ju nahrádza kanadská fúkaná pena.

Dôvodov je niekoľko. Pena sa aplikuje rýchlo, kým zatepľovanie penou trvá minimálne niekoľko dní. Životnosť peny je minimálne 25 rokov, v porovnaní s vlnou teda o desaťročie dlhšie. Pena dokonale a rovnomerne zaizoluje všetky plochy vrátane detailov, takže nevznikajú žiadne tepelné mosty. Správne uložiť vlnu na spoje a okolo rohov, okien je takmer nemožné, na týchto miestach sa potom vytvárajú tepelné mosty, dochádza k únikom tepla aj ku kondenzácii vlhkosti, čo vedie k tvorbe plesní. A v neposlednom rade sa myši a ďalšie druhy hlodavcov pene radšej vyhnú, kým vlna ich doslova láka, aby sa do nej zahryzli a urobili si v izolácii domček na zimu.

Medzi penou a ostatnými spôsobmi izolácie je ešte jeden zásadný rozdiel. Penovú izoláciu môžu aplikovať iba na to vyškolení odborníci, takže si nehnuteľnosť nemôžete zaizolovať svojpomocne,“ upozorňuje odborník z HBS.

To na prvý pohľad môže predražovať tento druh izolácie, ale pri detailnejšom pohľade získava dom zaizolovaný profesionálom doživotnú záruku na izoláciu a viac sa o ňu netreba starať. Iba si užívať v zime teplo a v lete neprehriaty interiér.

Šetrenie na druhú

Keď sme už spomenuli peniaze... Zaizolovaním stavby sa znižuje jej energetická náročnosť, preto na zateplenie môžete získať štátnu finančnú podporu v rámci dotácie Nová zelená úsporám.

Z vrecka niekoho iného a nie z rodinného rozpočtu môže ísť až 60 % nákladov na zateplenie vášho domova. (Ak ste z Karloveského, Moravsko-sliezskeho alebo Ústeckého kraja, podpora je až 70 %.)

Keď k tomu pridáte ešte ďalšie zelené riešenie, napríklad tieniacu techniku alebo využitie dažďovej a odpadovej vody (áno, aj toto zdraželo, takže je rozumné vodu využívať namiesto toho, aby len tak niekam odtiekla), môžete získať ešte bonus navyše.

Nárok na dotáciu máte aj v prípade celoročne obývaného víkendového domčeka.

Príjemnou novinkou Novej zelenej dotácie je aj to, že sa dá všetko vybaviť elektronicky, takže odpadnú starosti s papierovaním. Všetky žiadosti vyhodnocuje Štátny fond životného prostredia. A práve tam odporúčame preveriť si všetky podmienky, ak ste sa práve rozhodli, že by bolo fajn stráviť už túto zimu pod zaizolovanou strechou.

0

BAportal.sk © 2010-2020 | Všetky práva vyhradené | All rights reserved | BAportal.sk