Zo zlej demografie nás vytiahnu už len migranti a dostupnosť bývania pre mladých, už teraz je však neskoro, tvrdí demograf Bleha (podcast)

03.12.25

Ako sme na tom s demografiou u nás doma a čo hovoria trendy v našom správaní? Téma pre Branislava Blehu, demografa Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.Je to už pár rokov, čo sme v štúdiu hovorili o „brutálnom“ starnutí obyvateľstva na Slovensku, to v narážke na výrok vtedajšieho viceguvernéra NBS Ľudovíta Ódora. Môžeme hovoriť už aj o vymieraní?Iste, môžeme hovoriť už aj o vymieraní. To stále vymieranie nastalo práve od doby covidu. My sme ho aj očakávali v našich prognózach, akurát, že prišlo o niečo skôr, a teda prirodzený úbytok, väčší počet zomretých ako počet narodených detí tu je už niekoľko rokov a kontinuálne bude pokračovať aj do budúcnosti, pričom sa bude aj prehlbovať. To znamená, ak sa teraz bavíme o nejakých tisícoch.Aktuálne sme hovorili mínus cca osem tisíc. Podľa našej aktuálnej prognózy, ktorú sme tento rok revidovali, ak sme predtým mali v najpesimistickejšom...

0

Celý článok na www.aktuality.sk
BAportal.sk © 2010-2020 | Všetky práva vyhradené | All rights reserved | BAportal.sk